sobota 3. března 2012

Jak nový člověk sázel rybíz

Nový člověk,má svůj kousek  půdy a proto musí udržet obnovitelné zdroje vitamínů.Rybíz je velkým zdrojem vitamínů  a jeho pěstování zdá se dokáže každý :D Zítra bych ho měl Nový člověk jít sázet ,tak uvidíme jaké zažije dobrodružství .snad přidá i foto :D A trochu teorie aby na něco nezapomněl!
vykopaný keř černého rybízu
rozděleno na části





zasazeno ,ještě nás čeká ostřihání větviček



V jedné moudré knize se dočetl, že nejplodnějšími pruty černého rybízu jsou ty mladší než 4 roky a zároveň se doporučuje pravidelně (každý rok) keř prostřihávat, kvůli proslunění, menší šance přítomnosti různých škůdců (vítr jim to nedovolí) a lepší plodnosti. Právě to, co mi uvízlo v paměti, bylo střihání starších větví a to přímo větví starých nad 3 roky.

Prořezávání udržuje keř mladý a statný a podporují bohatou ourodu. Prořezávejte je až na podzim po opadu listů. Na keři ponechte tak 7 až 10 starších větví. Odstraňte i větve poškozené, odumřelé nebo takové, které rostou kolmo k zemi (pod úhlem menším než 45°).

Přesazování je nejvíce vhodné na podzim po vegetačním období. Doporučuji přesazovat po opadu listů a v ne příliš suchém období. Hnojte až po 14 dnech po přesazení, kvůli možnosti poškození kořínků při přesazování.
Vykopejte jámu o třetinu větší než je rozměr balu keře, hlubokou jednou tolik, na dno nasypte kvalitní humus nebo listí s míchané s uvadlou posekanou trávou a pokud máte, tak nadrcené větvičky nebo hobliny (vše dobře promíchat). Poté do jámy vložte keř rybízu a zasypte hlínou. Kořeny by měly být hlouběji než 10 cm.Minimální vzdálenost mezi jednotlivými keři, pokud jich máte více, je 1,2 m - to podle odrůdy. U větších kultivarů to může být i 1,8 m.

z diskuze: 1. Rybíz pěstuji na 8 nebo 12 výhonů v keři. Každý rok od listopadu do února (někdo hned po sklizni) 2 až 3 nejstarší výhony odstraňuji až u země. Během roku vylamuji, nebo vyštipuji uvnitř keře mladé výhonky a ponechám pouze 2 až 3 nejbujnější jako náhradní výhony za odříznuté.

2. V lednu až v únoru (já v tuto dobu dělám vše najednou) ty nejnovější 2 až 3 výhony, dlouhé kolem 70 až 80 cm, zakrátím hodně - na délku jen asi 30 cm, aby rozvětvily. Všechny ostatní výhony i jejich odnože každoročně zakracuji asi o 5 cm. (Všechny konečky na keři.) Na konečkách větviček rybízů přezimuje americké padlí.

Po 4 letech se obmění celý keř, staré, loupající větve jsou nahrazeny novými. Trouchnivějící skolky po odřezaných větvích odkopnu, nebo kladívkem urazím. Je dobré v listopadu a pak v březnu keře přihnojit dvěma hrstěmi Cereritu a zapravit do země třeba jen motyčkou - nepoškoďte kořeny.

Mám rybízové keře 43 let staré a každoročně bohatě rodí.

U stromkových rybízů, nebo angreštů je technika podobná - odstraňuji vždy 1/4 korunky a zase nechám narůst nové větvičky. Tady je životnost stromku nižší, protože rozvětvení korunky napadá jistá houba a stromek většinou do 10 let zahyne.

Žádné komentáře:

Okomentovat

děkuji za názor....